Sports

2022 SC High School baseball playoff schedules


The South Carolina High School League and SC Independent School baseball playoffs start subsequent week. The SCHSL state championship sequence will probably be May 21-28 and SCISA championships are May 16-19.

SCHSL Class 5A

Double Elimination

Upper State

Thursday

Fort Mill 7, Boiling Springs 0

TL Hanna 2, Blythewood 1

Saturday

Fort Mill at TL Hanna

Boiling Springs at Blythewood

Lower State

Thursday

Lexington 8 Chapin 2

Berkeley 8, Summerville 1

Saturday

Lexington at Berkeley, 2 p.m.

Summerville at Chapin

SCHSL Class 4A

Double Elimination

Upper State

Thursday

AC Flora 5, Laurens 0 (Friday)

Eastside 10, Dreher 4

Saturday

Eastside at AC Flora

Dreher at Laurens

Lower State

Thursday

Hartsville 15, Beaufort 4

James Island at Airport, 7 p.m., ppd., to Saturday, 11 a.m.

Monday

James Island/Airport winner at Hartsville

James Island/Airport loser at Beaufort

SCHSL Class 3A

Double Elimination

Upper State

Thursday

Chapman 8, Seneca 2

Clinton 18, Powdersville 11

Saturday

Clinton at Chapman

Seneca at Powdersville

Lower State

Thursday

Brookland-Cayce 6, Hanahan 1

Oceanside Collegiate 17, Gilbert 4 (5)

Saturday

Oceanside Collegiate at Brookland-Cayce

Hanahan at Gilbert

SCHSL Class 2A

Double Elimination

Upper State

Thursday

Gray Collegiate 3, Abbeville 0

Chesterfield 8, St. Joseph’s 3

Saturday

Gray Collegiate at Chesterfield

Abbeville at St. Joseph’s

Lower State

Thursday

Philip Simmons 8, Buford 7

Andrew Jackson 2, Woodland 0

SCHSL Class A

Double Elimination

Upper State

Thursday

Southside Christian 14, McBee 2

Lewisville 11, Whitmire 1

Saturday

Southside Christian at Lewisville

McBee at Whitmire

Lower State

Thursday

East Clarendon 9, Green Sea Floyds 3

Branchville at Johnsonville, ppd., to Saturday

Monday

East Clarendon at Branchville/Johnsonville winner

Green Sea Floyds at Branchville/Johnsonville loser

SCISA Class 3A

Best of three Championship Series

Monday

Ben Lippen vs. Laurence Manning, 6:30 p.m.

Tuesday

Laurence Manning vs. Ben Lippen, 6:30 p.m.

Thursday

Ben Lippen vs. Laurence Manning at impartial website, if vital

SCISA Class 2A

Best of three Championship Series

Monday

Williamsburg Academy vs. Pee Dee Academy

Tuesday

Williamsburg Academy vs. Pee Dee Academy

Thursday

Williamsburg Academy vs. Pee Dee Academy at impartial website, if vital

SCISA Class A

Best of three Championship Series

Monday

Andrew Jackson Academy at Richard Winn, 6 p.m.

Tuesday

Richard Winn at Andrew Jackson

Thursday

Andrew Jackson Academy vs. Richard Winn at impartial website, if vital

Lou Bezjak is the High School Sports Prep Coordinator for The (Columbia) State and (Hilton Head) Island Packet. He beforehand labored on the Florence Morning News and had lined highschool sports activities in South Carolina since 2002. Lou is a two-time South Carolina Sports Writer of the Year by the National Sports Media Association.
Support my work with a digital subscription

Source hyperlink

Leave a Reply

Your email address will not be published.